Kurban eti ne zaman yenmeli,Kurban eti nasıl saklanır?

Kurban eti kesildikten ne kadar zaman sonra yenir?Kurban eti nerede nasıl saklanır? Kurban eti buzdo...

Kurban eti kesildikten ne kadar zaman sonra yenir?Kurban eti nerede nasıl saklanır? Kurban eti buzdolabında kaç ay bekler?

Tüm bu soruların yanıtlarını uzman diyetisyenimiz yanıtladı.Şimdiden herkese mutlu ve sağlıklı bayramlar
Diyetisyen Banu Eroğuz Demirözü, et tüketirken yanında verilecek taze yapılmış bir salatanın içerdiği C vitamini sayesinde etin demir emilimini arttıracağını belirterek, et posadan fakir bir besin olduğu için salatanın o öğünün posa oranını da dengeleyeceğini vurguladı. Kesilen etlerin saklama koşullarının da önemli olduğuna dikkat çeken Demirözü, "Doğru saklama koşullarının sağlanması mikroorganizmaların üremesine engel olurken besin öğeleri kaybını da en aza indirir. Uygun şekilde temizlenip paketlenen etler buzdolabının soğutucu kısmında 3-5 gün, derin dondurucu kısmında ise 3 aya kadar saklanabilir" dedi.

ETLER 24-48 SAAT BEKLETİLMELİ

Taze kesilen ette 'ölüm katılığı' adı verilen bir sertlik olduğunu, bunun sindirmede ve pişirmede zorluklar yaratacağını aktaran Demirözü, etlerin buzdolabında 24-48 saat bekletildikten sonra tüketilmesini önerdi.

Demirözü, etlerin pişirilmesinin de önemli olduğuna da işaret ederek uygulanan yanlış pişirme yöntemleri sebebiyle etlerde meydana gelen protein, vitamin ve mineral kayıpları oluştuğuna dikkat çekti. Demirözü, "Etlerin yağda kavrulması veya kızartılması besin öğesi kayıplarının artmasına sebep olur. Bu yöntemler ayrıca fazla miktarda yağ tüketilmesine ve ileride sağlık sorunlarının oluşmasına da yol açabilmektedir. Dolayısıyla etlerin buğulama, ızgara ve haşlama şeklinde pişirilmesi sağlık açısından daha doğrudur" dedi.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sağlıklı Bilgiler 8548176195501569304

Yorum Gönder

emo-but-icon

Popüler Yayınlar

item